• A
  • +

14. juunil meenutatakse juuniküüditamise ohvreid

PrintPDF Jaga

14.06.2018. 14. juunil peetakse üle Eesti 1941. aasta küüditamise ohvreid meenutavaid mälestustseremooniaid. Tallinnas meenutati ohvreid Toompeal Linda kuju juures ja kujundliku pisarate merega Vabaduse väljakul. Kell 16 meenutatakse Tallinnas Liiva kalmistul 1941. aastal Eesti Vabariigile ustavaks jäämise tõttu hukatud ühiskonnategelasi ja riigiametnikke.

„Eesti rahvas jääb alati mäletama seda ülekohut, mis meile omaks sai,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu. „Inimsusevastased kuriteod on ideoloogiliselt motiveeritud kuriteod, nende aluseks on doktrinaarne mõtteviis ja nende ulatus on suur ja inimest dehumaniseeriv. Seetõttu on meie kohus nende inimsusevastaste kuritegude ohvrite ees seda mälestust jäädvustada ning 23. augustil avame me Tallinnas Maarjamäel ülemaalise kommunismiohvrite memoriaali, kus on ohvrite teekonnal kirjas kõigi Eestist viidud ja väljaspool Eestit elu kaotanud kommunismiohvrite nimed.“

Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Marcus Ehasoo ütles oma mälestuskõnes, et ta on märganud, et ühiskondlik hoiak on tänaste noorte suhtes veidi skeptiline ja kõlama on jäänud küsimused, kas noor hoolib. „Teadke, et Eesti noor tõepoolest hoolib oma rahvast ja oma riigist. Me oleme tänulikud neile kõigile, kes vaatamata ajaloo koledustele ei andnud alla, vaid tegid kõik selleks, et tänane Eesti saaks olla vaba, ka vägivalla vaba,“ ütles Marcus Ehasoo. „Järjest olulisem on see, et tulevastele põlvedele tuleb edasi anda see teadmine, mis täna olemas on. Ajaloo koledaid momente ei tohi mitte varjata, vaid neist tuleb rääkida avatult ja ausalt. Ainult nii on võimalik säilitada teadmine, mis säästaks meid ajaloo kordumisest.“

Lindamäel toimunud juuniküüditamise mälestustseremoonial esinesid sõnavõtuga riigikogu esimees Eiki Nestor, justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Arnold Aljaste ning Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Marcus Ehasoo. Mälestuspalvuse pidas EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Täna kell 16 toimub mälestustseremoonia Tallinnas Liiva kalmistul, kus meenutatakse Nõukogude okupatsiooni käe läbi 1941. aasta algusest suve lõpuni hukatud ühiskonnategelasi ja riigiametnikke, sõjaväelasi ja eraisikuid, kes olid jäänud ustavaks Eesti Vabariigile. Liiva kalmistule on maetud 114 terroriohvrit.

Viimati uuendatud: 08.11.2018 - 01:50