• A
  • +

Homme avatakse Eesti kommunismiohvrite memoriaal Maarjamäel

PrintPDF Jaga

22.08.2018 Homme, 23. augustil, üleeuroopalisel totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval, avatakse Tallinnas Maarjamäel Eesti kommunismiohvrite memoriaal. Ootame kõiki inimesi juubeliaastal avatava memoriaaliga tutvuma alates kell 18.00.

„Ehitame Eesti tulevikku üles kindlale teadmisele, kust me tuleme ja mida oleme vabaduse nimel pidanud läbi elama. Ma ei väsi kordamast, et homme avatav mälestuspaik on mõeldud kõikidele neile vapratele meestele ja naistele, kellelt röövis elu kommunistlik režiim selle eest, et nad seisid Eesti riikluse eest ega soovinud kummardada võõrvõimu,“ märkis justiitsminister Urmas Reinsalu.

Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks rajatud kommunismiohvrite mälestuspaik koosneb kahest osast: „Teekond ja „Koduaed“. Esimene on mälestuskoridor, mille seintele on jäädvustatud enam kui 22 000 elu kaotanud inimese nimed, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ning kelle matmiskoht on enamasti teadmata. See koridor sümboliseerib totalitaarse režiimi armutust ja inimvaenulikkust. „Koduaia“ rahu ja turvalisust annavad edasi park õunapuudega ning mesilased memoriaali pargipoolsel seinal.

Haart Ehituse ja Verston Ehituse juhatuse liikme Veiko Veskimäe sõnul pakkusid ehitustööd väljakutseid, kuid möödusid suuremate viperusteta. "Meil on suur au olla osaks niivõrd sümboolse ja tähtsa rajatise sünni juures. Memoriaali ehitus oli tehniliselt keerukas ning väljakutseid pakkuv, kuid meie pühendunud meeskonnale väljakutsed just meeldivadki. Selline tulemus on saavutatav vaid kõigi osapoolte laitmatul ja tegusal koostööl alates tellijast ja järelvalvest, projekteerijast ning ehitajast kuni arhitektuurse lahenduse autoriteni. Ehitajana soovime neid kõiki siinkohal tänada,” sõnas Veskimäe.

Memoriaali pidulik avamine ja õnnistamine toimub 23. augustil algusega kell 12.00. Sõnavõttudega esinevad Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid, justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Memento Liidu auesimees Leo Õispuu, Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogu nõukogu liige Göran Lindblad ning Eesti Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras. Toimub ka pärgade asetamine. Avamisele on koostöös Eesti Memento Liiduga kutsutud enam kui 500 kommunistliku režiimi poolt represseeritut ja nende lähedast, samuti osalevad sündmusel valitsuse ning riigikogu liikmed, diplomaatiline korpus, kirikupead ja kõrgemad riigiametnikud.

Kõik Eesti inimesed on oodatud memoriaaliga tutvuma 23. augustil alates kella 18.00.

Üleeuroopalise totalitaarsete režiimide ohvrite mälestamise päev jätkub kell 14.00 rahvusvahelise konverentsiga "Euroopa mälu ja kommunistlike režiimide kuriteod: teostamata utoopia miljonid ohvrid", mille eesmärgiks on käsitleda rahvusvahelisel areenil teiste sündmuste varju jäänud kommunistlikke kuritegusid ja nende tagajärgi ning Euroopa ühise mälestamiskultuuri võimalikkust. Lisainfot leiab siit: https://23augustconference.eu/est/

Praktiline info:

  • Mälestuspaik asub Tallinnas, Maarjamäe lossipargi kõrval (Pirita tee 74). Avamise päeval saab memoriaali siseneda ainult Pirita tee poolsest küljest.
  • Memoriaali juurde pääseb kesklinnast bussidega 1A, 5, 8, 34A, 38. Peatus „Maarjamägi“. Memoriaal asub 5-10-minutilise jalutuskäigu kaugusel bussipeatusest Pirita suunas.
  • Autoga tulijatel palume võimalusel parkida Maarjamäel või mujal lähipiirkonnas asuvatesse parklatesse. Piiratud arv parkimiskohti asub memoriaali sissepääsu vahetus läheduses Pirita teel ning Kose teel.
  • Liikumispuudega külastajatele on parkimine ning ligipääs memoriaalile Kose tee kaudu. Pirita teelt keerata Kose teele ning enne „Saare“ bussipeatust paremale, FC Levadia spordikompleksi suunas.

Eesti kommunismiohvrite memoriaali tellijaks oli justiitsministeerium ning seda haldab Riigi Kinnisvara AS. Memoriaali rajanud konsortsiumisse kuuluvad Haart Ehitus OÜ, Verston Ehitus OÜ ning GRK Infra AS.

Ehitus numbrites:

  • Välja kaevati 45 000 m3 pinnast
  • Memoriaali rajamiseks kulus 3 000 m3 betooni
  • 500 000 kg metallplaate
  • 170 õunapuud
  • 28 000 tk 3D prinditud mesilast

Täpsem info: https://www.memoriaal.ee/

Viimati uuendatud: 08.11.2018 - 01:50