Justiitsministeerium Arvamusfestivalil: narkopoliitika Eestis, vanglakaristuse ära kandnud inimeste naasmine ühiskonda ja nõusolekuseadus - „jah“, „ei“
11. ja 12. augustil toimub taas Paides Arvamusfestival, kus ka justiitsministeerium mitu ühiskonnas olulist ja vastakaid seisukohti tekitavat teemat aruteluks toob. Tule, kuula ja osale!
Reedel algusega kell 12.00-13.30 festivali Turvatunde alal otsitakse üheskoos võimalikke lahendusi, kuidas ehitada üles vähimate kahjudega uimastipoliitika. Paneelis „Narkopoliitika Eestis - me karistame Teid terveks!“ saavad sõna näitleja Märt Avandi, terviseminister Riina Sikkut, Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juht Rait Pikaro ning psühhiaater Kaiti Redlich.
Festivali laupäevasel pärastlõunal on võimalik kõigil huvilistel koguni osa saada kahest meie arutelust.
Vanglateenistuse eestvedamisel arutletakse festivali Muutuva ühiskonna alal algusega kell 12.00-13.30 selle üle, „Kus on mahakantud inimese koht?“. Teadupärast saab iga karistus ükskord kantud. Aga kui vanglast on kogukonda naasmas seksuaalkurjategija või muid raskeid kuritegusid toime pannud inimene, ei ole me kogukonnana sageli nende vabanemiseks valmis.
Arutelu juhivad vanglateenistuse kriminaalhoolduse ekspert Jana Elken ja sekkumisosakonna juhataja Merike Tartu. Ootame arutelule aktiivseid kaasarääkijaid ja ka kuulajaid, et arutleda mis on siis sellisel juhul eri osapoolte jaoks parimad lahendused.
Algusega kell 14.00-15.30 esitatakse Muutuva ühiskonna alal küsimus „Nõusolekuseadus – „Jah“ või „Ei“. Vägistamise tõendamiseks on praegu vaja näidata, et ohver oli abitus seisundis või tema tahte murdmiseks kasutati vägivalda. Kas olukorda parandaks nõusoleku põhimõtte seadustamine, mille järgi on igasugune tahtevastane seksuaalakt kuritegu? Sõna saavad kohtunik Mario Truu, prokurör Arika Lepp, huvikaitsja Elise Rohtmets ning sotsiaalkindlustusameti ohvriabi- ja ennetusosakonna vägivallaohvrite teenuse juht Annika Silde. Arutelu juhib justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse nõunik Tuuli Lepp.
Lisaks ministeeriumi ja vanglateenistuse eestvedamisel peetavatele aruteludele, astub mitmes paneelis üles ka justiits- ja digiminister Liisa Pakosta:
Laupäeva pärastlõunal kell 12.00 algab festivali Poliitika alal arutelu „Lapsesuu küsib: kuidas Eestil läheb?“. Vastuse saavad nii mõnedki olulised küsimused, mida lapsed tahaksid Eesti hetkeseisust ja eluolust teada. Olgu selleks siis jäätise kallis hind või küsimus, kuidas Eestil täna päriselt läheb?
Algusega kell 18.00 toimub samal alal arutelu „Kas tulevikus juhib Eestit tehisintellekt?“. Pole saladus, et tehisintellektil on võimekus pakkuda piiramatuid võimalusi ettevõtluse ja riigi tõhusamaks toimimiseks. Mis on aga AI-ga seonduvad võimalused ja riskid ning kui palju uusi töökohti see loob ja kaotab – sellest kõigest ja rohkemgi veel tuleb arutelus juttu.
Kahe paneeli vahel, algusega kell 16.00 on huvilised oodatud festivali Tervise tuleviku alale kuulama arutelu „Poliitikud tervishoiust“. Juttu tuleb laiaulatuslikust tervishoiureformist, mis on selle eesmärk ja mis kasu toob see patsiendile.
Arutelude täpsema ajakavaga saab tutvuda Arvamusfestivali kodulehel.