Skip to content
Allikas: Justiitsministeerium

Justiitsministeerium ootab kandidaate Sõnajulguse preemiale

Arnold ja Heli Susi nimelise Sõnajulguse missioonipreemiaga tunnustatakse inimest, kes on julgenud kasutada oma sõna jõudu Eesti riikliku iseseisvuse, demokraatlike väärtuste ja ajaloolise tõe eest seismisel.

„Sõnal on väga tugev jõud. Seda nii demokraatlike väärtuste ja vaba ühiskonna eest seismisel kui ka vastupidi – see võib aidata kaasa vabaduse hävitamisele. Sõna abil saame pidada meeles ajalugu ning hoida tulevikku, et meie rahva minevikus toimunud kannatused ei kaoks unustuste hõlma ja sellega ei tekiks oht meie vabadus uuesti kaotada,“ ütles justiitsminister Lea Danilson-Järg ja lisas: „Seetõttu tahame tunnustada neid inimesi, kes on seisnud justnimelt sõnadega vaba ühiskonna väärtuste eest. Eriti oluline on see ajal, kui kurja sõna tulemusel sündinud sõda leiab aset siinsamas lähedal Ukrainas ja infosõda on osa meie igapäevaelust.“

Autasu koosneb rahalisest preemiast ja klaastaiesest. Preemia suurus on seotud aastaarvuga, seega on 2023. aastal preemia 2023 eurot. Autasud antakse üle 8. veebruaril justiitsministeeriumis.

Missioonipreemia kandidaate saavad esitada kõik üksikisikud ja organisatsioonid, sh vabaühendused, riigi või kohaliku omavalitsuse asutused ja ettevõtted. Ühe inimese või organisatsiooni esitatavate kandidaatide arv ei ole piiratud.

Kandidaadi esitamiseks tuleb saata kirjalik vabas vormis ettepanek justiitsministeeriumi e-posti aadressile [email protected] märksõnaga „Sõnajulgus“. Kandidaate saab esitada kuni 25. jaanuarini 2023.

Ettepanek peab sisaldama kandidaadi ees- ja perekonnanime, põhjendust, millised on olnud tema teened, ning kandidaadi ja teda esitanud isikute kontaktandmeid.

Missioonipreemia saajad valib esitatud kandidaatide hulgast välja komisjon, kuhu kuuluvad esindaja justiitsministeeriumist, Eesti Vabadusvõitluse ja Vastupanuliikumise Mälestusliidust, Eesti Memento Liidust ning Arnold ja Heli Susi pärijad Hannaliisa Uusma ja Tiina Uusma.

Varasemalt on Sõnajulguse preemia pälvinud kirjanik ja filmirežissöör Imbi Paju.

Arnold Susi (1896–1968) oli Vabadussõja vabatahtlik, Eesti riigi ülesehitaja, õigusteadlane, ühiskonnategelane, Otto Tiefi valitsuse haridusminister, poliitvang ja memuarist. Heli Susi (1929–2020) oli Arnold Susi tütar, tõlkija, toimetaja ja õpetaja. Kogu maailma sõnavabaduse ja sõnajulguse eest seisev literaatide PEN-klubi valis Heli Susi 2018. aastal oma auliikmeks.

Täpsemalt saab preemia kohta lugeda justiitsministeeriumi kodulehelt.