Justiitsministeeriumi 2025. aasta riigieelarve prioriteedid
Justiitsministeeriumi 2025. aasta riigieelarve prioriteetideks on sidusam ja ligipääsetavam digiriik, kaasaegsed kohtud ja õiguskindlad kohturegistrid ning läbipaistvam avalik sektor.
Sidusam ja ligipääsetavam digiriik
Inimesed saavad digiriigi teenuseid kasutada mobiiltelefonis ja neid pakutakse kõrgema küberturvalisuse astmega – 1,3 miljonit eurot.
Valmistame ette kriisides sidusa digiriigi toimimist – 440 000 eurot.
Kriminaaljustiitssüsteem muutub senisest kiiremaks tänu digitaliseerimisele. Sellega paraneb Eesti inimeste õiguste kaitse. Maksumus 5,6 miljonit aastas.
Parandame oluliselt digiriigi ligipääsetavust – 295 000 eurot.
Arendame andmepõhist ja kaasaegsel tehnoloogial põhinevat personaalriiki. Inimeste jaoks tähendab see riigi poolt rohkem abi, märkamatult, sujuvalt, õiguspäraselt – 4,1 miljonit eurot.
Panustame avalike teenuste tõhusamaks ja mugavamaks muutmisse nii kodaniku kui ettevõtja jaoks – 5 miljonit eurot.
Tagame infosüsteemide toimimise ning andmete kättesaadavuse ka kriitilise taristu olulise hävingu või häiringu korral – 1,4 miljonit eurot.
Kaasaegsed kohtud ja õiguskindlad kohturegistrid
Algatame kohtureformi, mille eesmärk on kohtute iseseisvuse suurendamine, kohtute töö digiteerimine ja ettevalmistused tehisintellekti suuremaks kasutusele võtmiseks. Sellega muutub rida seni kohtu kaudu käinud asju inimeste jaoks lihtsamalt ja kiiremini lahendatavaks, vähendamata sealjuures ühiskondlikku õiglustunnet.
Tagame õiguskindlad kohturegistrid, milles sisalduvad andmed on kvaliteetsed ja ajakohased ning mille pakutavad teenused on kasutajale mugavad, aitavad kujundada ettevõtjale lihtsama ning mugava tegutsemise keskkonna. Maksumus 3,6 miljonit aastas.
Vähem bürokraatiat ja läbipaistvam avalik sektor
Suurendame avaliku sektori tegevuse läbipaistvust, pakume kasulikku informatsiooni ning aitame tuvastada korruptsiooniriske.
Kehtestame reegli, et iga uue halduskoormust toova nõude kehtestamiseks on vaja üks olemasolevatest nõuetest kehtetuks tunnistada.
Vähendame bürokraatiat, kaasajastame Hea õigusloome ja normitehnika eeskirja (HÕNTE) regulatsiooni selliselt, et inimeste ja ettevõtete koormus väheneb juba õigusloome uue disaini kaudu.
Perioodil 2025-2028 hoitakse justiitsministeeriumi valitsemisalas kokku 67,2 mln eurot, millest 2025. aastal 10,2 mln eurot, 2026. aastal 16,2 mln eurot ning alates 2027. aastast 20,4 mln eurot aastas. Üleriigilistest kärpekokkulepetest jäi välja kübervaldkond ehk suures osas Riigi Infosüsteemide Amet ning ka ministeeriumi kübervaldkond.
Valitsemisala asutuste eelarveid vähendatakse 2025. aastal reeglina 5%. Ministeerium hoiab samas proportsioonis kokku ka sihtasutustele, mittetulundusühingutele ja riigi äriühingutele antavatelt toetustelt. Kokkuhoid tuleb ka majandus- ja personalikuludelt, ministeeriumi palgafondist kärbitakse 550 000 eurot.