• A
  • +

Justiitsminister: Otto Tiefi valitsuse moodustamine andis Eesti riigile õigusliku järjepidevuse katkematuse

PrintPDF Jaga

Akadeemilised ringkonnad, rahvuslikud organisatsioonid ja riigikogu liikmed koos justiitsminister Urmas Reinsaluga mälestasid täna Metsakalmistul Otto Tiefi valitsust. Justiitsminister asetas Vastupanuliikumise päeva mälestuseks vabariigi valitsuse nimel pärja Otto Tiefi kalmule.

Urmas Reinsalu ütles Metsakalmistul, et tänast päeva tuleb meeles hoida üle põlvede. „Otto Tiefi valitsus oli nurgakivi, millele sai Eesti riigi õiguslikult taastada. Täna mälestame neid vapraid mehi ja naisi, kes Eesti Vabariigi kõige raskemetel hetkedel, kui Eesti saatus oli kaalukausil ning vabadus kaotatud, seisid riigi nimel edasi, astusid vapralt välja ja andsid ka oma elu. Otto Tiefi valitsusse minnes ei teatud, kuidas pöördub ajaloo kulg, kuid arvestati, et selle eest peab tasuma eluga,“ ütles Reinsalu. 

„Selle päeva tähendust on võimatu alahinnata – Otto Tiefi valitsuse moodustamine andis Eesti riigile õigusliku järjepidevuse katkematuse. See pole pelk õigusteoreetiline konstruktsioon, vaid vundament ja alus, millele taastasime oma vabaduse pool sajandit hiljem. See andis õiguse riigi territooriumi, kodanikkonna ja Eesti riigi vabaduse püsimise katkematusele. See oli poliitilise tähendusega õiguslik samm,“ rääkis Reinsalu.

Vastupanuliikumise teine tähendus seisnes justiitsministri sõnul selles, et Eesti deklareeris, et ta ei osale ühelgi võitleval poolel, vaid esindab oma riiklikku iseseisvust - meil pole pistmist ühe ega teise võõrvõimuga, kes on Eestit okupeerinud. „Selle sõnumi poliitiline tähendus on määramatu kaaluga, kuigi oli määratud täituma pool sajandit hiljem.“

„Mälestame kõiki relvastatud ja relvastamata vastupanuliikumise võitlejaid, kes keerulistel aegadel kaitsesid oma peret, kodu ja Eesti riiki. Peame üle põlvede mäletama seda ohvrimeelsust,  sest ühe väikese rahva vabadus pole kunagi iseenesestmõistetav. Kui tahame jääda oma maal peremeesteks ja vabalt oma tulevikku valida, tuleb nende meeste ja naiste kombel, kes enne meid riigi eest seisid, alati vastu panna kurjusele ja ebaõiglusele, nendele jõududele, kes tahavad meie vabadust väärata. Me ei unusta Otto Tiefi valitsust ja mäletame nende antut üle aegade,“ ütles justiitsminister Metsakalmistul.

Viimati uuendatud: 08.11.2018 - 01:50