• A
  • +

Justiitsminister Urmas Reinsalu pidas täna kõne Bratislavas Slovakkia kommunismiohvrite memoriaali mälestustseremoonial

PrintPDF Jaga

Justiitsminister Urmas Reinsalu rõhutas täna Bratislavas kommunismiohvrite memoriaali mälestustseremoonial peetud kõnes, et kommunismikuriteod vajavad samasugust hukkamõistu ja teadvustamist nagu natsismi kuriteod.

„Aasta tagasi algatas Eesti initsiatiivil grupp riike algatuse kommunismi kuritegude uurimise asutuse loomiseks. Selle algatuse mõte on üks ja selge; ohvritel on õigus õiglusele ja mälestamisele,“ ütles Reinsalu. 

Justiitsminister viitas, et kommunismi impeeriumi kokkuvarisemine andis kommunismi ikkes olnud rahvastele õiguse valida ise oma tee. „Samas näeme, et tänane Venemaa juhtkond on jätkanud kommunistliku režiimi tegude õigustamist. Taolisel tegevusel pole mingisugust õigustust. Nii, nagu pole õigustust Venemaa katsetel sõjaliselt ja mõjuvõimuga takistada oma naaberriike endale ise tulevikku valida. Mälestades kommunismi ja natsismi ohvreid on meie kohus selgelt hukka mõista ja seista vastu Venemaa jätkuvale sõjalisele agressioonile Ukrainas,“ märkis ta. 

Mälestustseremoonia toimus Bratislava külje all oleva Devíni lossi kõrval, kus asetseb kommunismi ohvritele püstitatud mälestusmärk, millega mälestatakse mitmesaja süütu inimese, kes üritasid pääseda üle Raudse eesriide Läände, mahalaskmist 1945-1989 aastatel.

Bratislavas mälestavad Euroopa Liidu riigid sel aastal üleeuroopaliselt totalitarismiohvreid. Homme toimub Bratislavas sellekohane EL ministrite koosolek ja ajalookonverents. ​
 

Viimati uuendatud: 08.11.2018 - 01:50