• A
  • +

Kodanikujulguse aumärgi pälvisid sel aastal seitse julget meest

PrintPDF Jaga

Täna andis justiitsminister Hanno Pevkur üle kodanikujulguse aumärgid, millega tunnustatakse inimesi, kes on kurjategija tabanud, aidanud sellele oma julge tegutsemisega kaasa või hoidnud ära kuriteo.


2013. aastal tunnustati kodanikujulguse aumärgiga järgmisi inimesi: Boriss Blinov, Raigo Sooär, Riho Muhuste, Maiko Arras, Arti Mustkivi ning Kaupo Kurberg ja Reimo Harma.

„Tänaseid tunnustatuid iseloomustab julgus sekkuda kiiresti ja otsustavalt kuriteo toimepanemisse ning selle avastamisele kaasaaitamine. Hädasolijale appiminemine ei ole just väga igapäevane ja seetõttu väärivad need julged mehed erilist tunnustust,“ ütles minister Pevkur märke üle andes. „Sellega on nad teeninud ära meie siira tänu. Nad ei ole kauged kangelased, vaid inimesed meie keskelt, kes on oma käitumisega eeskujuks. Tahan rõhutada, et turvalisus saab alguse meist igaühest ja tänaste aumärgi saajate teod on selle kohta parimad näited.“

Kodanikujulguse aumärke, millega riik väärtustab kodanike julgust kuritegude ärahoidmisel ja kuriteoohvrite abistamisel, annab justiitsminister välja 2004. aastast. Aumärkide komisjoni juhib kriminaalpoliitika asekantsler Kristel Siitam-Nyiri, sinna kuuluvad peaprokurör Norman Aas, politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher ning kuriteoennetuse nõukogu liikmed, Tartu Ülikooli kriminaalõiguse professor Jaan Sootak ja kriminoloogiaprofessor Jüri Saar.

Lühidalt tunnustuse pälvinud tegudest.

Boriss Blinov

Möödunud aasta 2. oktoobri pärastlõunal tungiti akna kaudu Tartus, Kalda teel asuvasse korterisse. Kahtlast tegevust märkas kõrvaltrepikojas elav Boriss, kes ei jäänud toimuvat kõrvalt vaatama. Kui kurjategijad olid korterisse sisenenud, läks Boriss rõdu alla neid ootama, paludes samal ajal oma emal esmalt politseisse helistada ja anda seejärel korteri uksekella. Nagu Borissi oli arvanud, otsustasid ehmunud vargad rõdu kaudu pageda. Seal aga tabas nad Boriss, kes hoidis neid politsei saabumiseni kinni.

Raigo Sooär

Tänavu 28. jaanuari hilisõhtul sõitis Raigo autoga Kuressaare kesklinnas, kui märkas ühes parklas kaklust. Raigo lahutas selle ja aitas kannatanutel lahkuda. Peagi aga märkas ta, et ründajad on asunud kannatanuid jälitama. Raigo järgnes neile uude peksmiskohta, kuhu oli kogunenud juba ka umbes kakskümmend pealtvaatajat. Ta sõitis autoga rahvahulga keskele ja lõpetas taas peksmise. Kuna oli karta, et kannatanud võivad jälle ohvriks langeda, võttis ta nad oma autosse ja blokeeris peksjate auto, et need ei saaks enne politseid lahkuda. Politsei saabudes näitas Raigo neile peksjad kätte, ise aga viis kannatanud haiglasse.

Riho Muhuste

Mullu 16. detsembri öösel märkas autoroolis olnud Riho Pärnus kõnniteel kaht kahtlaselt käituvat meesterahvast, kes Rihot nähes eemaldusid tänaval lamava inimese juurest. Riho peatas auto ja läks asja uurima. Saanud aru, et tegu võib olla kuriteoga, sest lamaja oli verine ja kontaktivõimetu, teatas ta juhtunust politseisse ja kiirabisse, ning asus sündmuskohalt lahkuvaid mehi autoga jälitama. Kui röövlitel õnnestus Riho eest põgeneda, pöördus ta tagasi aitama kannatanut, kes lamas detsembriööl ilma jalanõudeta tänaval. Ta näitas kohalejõudnud politseipatrullile sündmuskoha lähedale naasnud kahtlustatavaid ja aitas nad kinni võtta: kui üks röövel põgenes politseiautost, järgnes Riho talle ja hoidis teda politsei tulekuni kinni. Samuti leidis ta röövlite liikumisteelt üles kannatanu rahakoti ja jalanõud. Tänu Riho sekkumisele ja abile õnnestus kinni pidada kaks mitu korda kriminaalkorras karistatud meest, kes mõisteti tänavu suvel röövimises süüdi.

Maiko Arras ja Arti Mustkivi

Selle aasta 5. septembril märkasid Maiko ja Arti Tallinnas Aia tänaval kahe mehe tüli. Mõne hetke pärast üks mees lahkus, teine paistis olevat viga saanud ja palus abi möödujalt, kes aga ei vaevunud räsitud välimusega inimest aitama. Vigastatu juurde minnes nägid mehed, et teda on noaga löödud. Mehed helistasid politseisse, asusid kurjategijat jälitama, said ta kätte ning hoidsid teda politsei saabumiseni kinni. Kannatanu vigastus oli eluohtlik.

Kaupo Kurberg ja Reimo Harma

Tänavu 14. septembri varahommikul sattusid Kaupo ja Reimo Pärnus peale kaklusele, mille ohver oli saanud näkku lõikehaava, ründaja aga kiirustas sündmuskohalt lahkuma. Mehele järgnedes nägid nad, kuidas ta viskas jooksu pealt midagi rohu sisse. Nad pidasid mehe kinni ja andsid ta üle politseipatrullile. Selgus, et mees oli noaga rünnanud ja vigastanud kaht kodanikku. Kaupo ja Reimo näitasid patrullile kätte ka koha, kuhu kurjategija oli noa visanud, aidates nii leida kaaluka asitõendi. Tänu kahe noore mehe otsustavale tegutsemisele tabati kuriteos kahtlustatav kohe pärast tegu.

Viimati uuendatud: 08.11.2018 - 01:50