Liisa Pakosta ja Valeryia Ionan: tugev digiriik tagab iseseisvuse ja demokraatia
Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta ning Ukraina digitaalsete muutuste ministeeriumi aseminister Valeryia Ionan kutsusid Tallinn Digital Summitil toimunud arutelus üles avalikku ja erasektorit digitaalsete teenuste arendamisel koostööd tegema, sest ainult nii valmivad parimad lahendused ja sünnib innovatsioon.
Digital Summitil toimunud paneelarutelu keskendus sellele, kuidas digitaliseerimine saab toetada riikide iseseisvust, demokraatiat ja vabadust. Tugeva digiriigi ehitamine aitab kaasa sellele, et riigid on kriisides vastupidavamad.
Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta tõi oma esinemises välja, et üle 99% avalikke teenuseid on Eestis internetis kättesaadavad ning digitaalne identiteet on 98% elanikkonnast. Mõlemad riigid on teinud tööd selle nimel, et leida parim viis teha avalikud teenused mobiiltelefonis kättesaadavaks. Eestis on selleks peagi avalikkusele kättesaadav eesti.ee äpp ning Ukrainas Diia rakendus.
„Eesti on koos Ukrainaga suurepärane näide sarnaselt mõtlevatest riikidest, kes võivad päriselt maailma muuta. See ei tähenda alati isegi seda, et tuleb välja mõelda geniaalne uus lahendus, muutusi saab luua ka teistelt õppides ja oma kogemusi vastu jagades. Tänu tihedale koostööle oleme riikidena tugevamad, täiendame üksteist erineval moel ning oleme sellega maailmas eeskujuks demokraatia ja vabaduse tagamisel,“ ütles justiits- ja digiminister Liisa Pakosta.
Diia riigiäpil on Ukrainas 21 miljonit kasutajat ja veebilehel kättesaadav üle 125 teenuse. Sarnaselt Eesti e-Residentsusele on ka Ukrainas kasutusel u-Residentsus, mis võimaldab kaugelt ettevõtte luua ning sellega Ukrainas opereerida.
"Ukraina ja Eesti näitavad, kuidas kaks riiki saavad ühendada jõupingutused maailma muutvate digistandardite loomiseks. Oleme väga tänulikud partnerluse, toetuse ja jagatud kogemuste eest. Eesti on ülemaailmselt juhtiv digibränd ja olnud meile digitaalses arengus üle viie aasta usaldusväärne partner ning mentor. Peagi saab ka Eestis laiemale avalikkusele kättesaadavaks eesti.ee rakendus, mis on välja töötatud kahe riigi koostööst sündinud teadmiste põhjal,“ rääkis Valeriya Ionan.
Tallinn Digital Summit toimub 19.-20. novembrini. Lisaks vestlusele „Eesti-Ukraina mõõde“ osales justiits- ja digiminister Liisa Pakosta ka paneelarutelus "Innovatsiooni kindlustamine geopoliitiliselt pingelises maailmas: innovatsiooni, regulatsioonide ja inimõiguste tasakaalustamine". Samuti kohtus ta kahepoolselt OECD asepeasekretär Ulrik Vestergaard Knudsen’iga, rahvusvahelise telekommunikatsiooniliidu aseministri Tomas Lamanauskas’ega, Küprose digiminister Damianou’ga ja Hollandi digiministri Zsolt Szabó’ga.