• A
  • +

Maris Lauri: Õigusvaldkonna digitaliseerimine on oluline nii riigisiseselt kui EL-i tasandil

PrintPDF Jaga

12.10.2021. Justiitsminister Maris Lauri osales täna videosilla teel Euroopa Komisjoni korraldatud ministrite foorumil digitaalsest õigussüsteemist, kus rõhutas Euroopa Liidu justiitsvaldkonna digitaliseerimise eeldusena digitaliseerimist liikmesriikides, mis toob õigusteenused ka inimestele lähemale.

„Eesti on kohtumenetluse digitaliseerimises Euroopa riikide hulgas tipus. Tänu sellele on suutnud meie kohtusüsteem ka Covid-perioodi ajal toimida edukalt ja kohtuasjad ei ole jäänud venima ega menetlusajad pikenenud. Oleme loonud keskkonna, kus kõik sammud alates kohtuasja algatamisest kuni otsuseni saab teha elektrooniliselt,“ ütles justiitsminister Maris Lauri.

Minister tõi näite, et inimene saab e-Justice portaali kaudu suunduda Avalikku E-toimikusse ning logida seal hagi algatamiseks sisse digitaalse ID-ga. Ka kohtuistungeid saab pidada veebi teel. Samuti tõi minister välja notariaalse kaugtõestamise edukuse Eestis, kus peaaegu kõiki tehinguid peale abiellumise ja lahutamises saab teha distantsilt.

„See ei tähenda aga, et meil ei ole Eestis ruumi edasi areneda. Selleks, et kogu õigussüsteem hästi töötaks, on vajalik liikuda pelgalt dokumentide vahetusest üle struktureeritud andmetele ja nende vahetamisele. Euroopa Liidu ülese andmevahetuse toimimine omakorda sõltub liikmesriikide digitaliseerituse tasemest, mistõttu on väga oluline, et EL toetaks digitaliseerimise arengut riikide tasandil,“ rõhutas justiitsminister.

Maris Lauri märkis, et selle eesmärgi täitmiseks on vaja suunata justiitsvaldkonda täiendavaid ressursse nii investeeringute kui ELi IT-ameti eu-LISA suurema rolli näol.

Foorum keskendub ELi justiitsvaldkonna digitaliseerimise võimalustele ja väljakutsetele ja toimub kolmes osas. Esimene osa keskendub justiitsvaldkonna digitaliseerimisele liikmesriikides, teine osa Euroopa Liidu üldistele põhimõtetele selles küsimuses ja kolmas osa piiriülesele koostööle.
 

Viimati uuendatud: 12.10.2021 - 22:50