Minister Pakosta G20 digiministrite kohtumisel: igal maailma keelel on õigus oma kohale tehisarus
Igal maailmas kõneldaval keelel, sealhulgas väikestel keeltel nagu eesti keel, peab olema tagatud õigus olla tehisaru maailmas esindatud, rõhutas justiits- ja digiminister Liisa Pakosta Lõuna-Aafrika Vabariigis toimunud G20 riikide digiministrite tippkohtumisel.
Kolmepäevase tippkohtumise peateemadeks Kaplinnas olid sel korral digimajanduse areng ja tehisintellekti (AI) innovatsioon. Eesti justiits- ja digiminister oli kohtumisele kutsutud eduka digiriigi esindajana, et jagada Eesti kogemusi.
Minister Pakosta sõnul töötab Eesti aktiivselt selle nimel, et eesti keel oleks osa ülemaailmsetest tehisaru süsteemidest.
„Oleme valmis jagama oma kogemusi teiste sarnaste väljakutsetega silmitsi seisvate riikidega,“ kinnitas ta. „Tehisaru innovatsioon peab rikastama keeli, kultuure ja kaasavust. Suurtes keelemudelites domineerivad sageli suured keeled, jättes väiksemad tagaplaanile – see ei tohi nii olla.“
Minister tutvustas kohtumisel Eesti ambitsioonikat eesmärki olla maailmas tehisaru arendamisel ja kasutamisel esikohal.
„Eesti on täielikult digitaalne riik. Me kasutame juba ligikaudu 200 tehisintellekti rakendust erinevates avalikes teenustes ja näeme selgelt, et digitaalne ja andmepõhine riik on peamine alus, et AI innovatsiooni kiirest arengust kasu saada,“ ütles Pakosta oma sõnavõtus.
Ta rõhutas, et Eesti jaoks on ülioluline ka tehisaru suveräänsus.
„Usume, et riikidel peab olema võimalus kujundada oma AI-süsteeme, treenida mudeleid ning kaitsta tundlikke ja väärtuslikke andmeid. Seetõttu investeerib Eesti jõuliselt uutesse arendusvõimekustesse ja loob tugevaid partnerlussuhteid üle maailma,“ selgitas minister.
Pakosta sõnul on oluline meeles pidada, et tehisaru ei ole ainult tehnoloogia, vaid see puudutab inimesi.
„Iga kodanik peaks digimaailmas tundma end turvaliselt ja sellest kasu saama. Eestis ei ole tehisarut eesmärk omaette, vaid vahend, millega parandada meie igapäevaelu, edendada ettevõtlust ja muuta valitsemist tõhusamaks,“ lisas minister. „Eesti teeb tihedat koostööd G20 partnerite, ELi programmide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega, et arendada ühiselt inimkeskset ja usaldusväärset tehisaru.“
Kohtumiste tulemusena avaldati ka kaks eesistuja avaldust, milles rõhutati vajadust luua õiglane, kaasav ja turvaline tehisintellekti maastik. Peamiste teemadena toodi esile kvaliteetset andmehaldust, mitmekeelsuse tagamist AI mudelites ning arengumaade, eriti Aafrika riikide, kaasamist ja toetamist.
G20 on maailma 20 suurima majandusega riigi koostööformaat.
„Eesti ei kuulu G20 riikide hulka, kuid grupi eesistuja Lõuna-Aafrika kutsus meid kui väikest ja tublit digiriiki külalisena G20 tippkohtumisel osalema. See on Eestile suur tunnustus ja harukordne võimalus jagada maailma suurriikide seas oma digivisiooni ning seista meie jaoks kõige olulisemate põhimõtete eest,“ ütles Liisa Pakosta kohtumise järel.
G20 riigid moodustavad 85% maailmamajanduse GDPst ja 2/3 maailma rahvastikust. Grupi alalised liikmed on Argentiina, Austraalia, Brasiilia, Kanada, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, India, Indoneesia, Itaalia, Jaapan, Mehhiko, Venemaa, Saudi Araabia, Lõuna-Aafrika, Lõuna-Korea, Türgi, Ühendkuningriik, Ameerika Ühendriigid ja Euroopa Liit.
Külalistena olid osalema kutsutud lisaks Eestile ka näiteks Norra, Holland, Nigeeria, Soome ja Singapur. Samuti ÜRO, OECD, UNESCO, WTO, ILO ja ITU.
Kohtumise raames toimus ka mitmeid kahepoolseid kohtumisi ning minister osales AI for Africa Summit tippkohtumisel.