• A
  • +

Õigusemõistmise päeval räägitakse õigusriigi olemusest ja pakutakse tasuta õigusnõu

PrintPDF Jaga

Täna Eestis esmakordselt peetaval õigusemõistmise päeval arutletakse õigusemõistmise hetkeseisu üle, peetakse loenguid gümnasistidele, külastatakse kohtumaju, pakutakse kohtumajades tasuta õigusnõu ning kuulutatakse välja õigusteemaliste õpilastööde konkurss.


Justiitsminister Hanno Pevkuri sõnul on õigusemõistmise päeva peamine eesmärk inimeste õigusteadlikkuse tõstmine, et iga inimene oskaks vajadusel oma õigusi kaitsta ning teaks kuhu ja kuidas selleks pöörduda.

„Kohtupidamine on juba liikunud inimesele lähemale, võimaldades näiteks kõiki dokumente kodust lahkumata elektroonilisel kujul kohtule esitada. Oluline on ka see, millise ajaga õiglus jalule seatud saab. Hea on näha, et Eesti keskmine kohtumenetlus on Euroopa Liidu riikide keskmisega võrreldes lühem. Samas on mitmed muudatused kohtusüsteemis alles pooleli ning nende realiseerumine võimaldab kohtumenetlusele kuluvat aega veelgi lühendada, kaotamata samal ajal otsuste kvaliteedis. Näiteks on Harju maakohtus edukalt käivitunud kohtujuristide projekt, mille jätk järgmistel aastatel toob kohtujuristi ametikohad igasse kohtumajja,“ lausus Pevkur.

Kvaliteetset õigusemõistmist peab olulisimaks ka Riigikohtu esimees Priit Pikamäe. „Üldist tendentsi vaadates näeme, et kohtutesse tuuakse järjest keerulisemaid vaidlusi. See tähendab, et kohtud peavad suutma ka erakordselt raskeid küsimusi lahendada ning olla seega inimeste õiguste ja õigusriigi kaitsjaks kriitiliste olukordade lahendamisel. Samal ajal on õigusrahu hoidmine igaühe enda kätes,“ märkis Pikamäe.

Täna, 1. oktoobril, möödub kakskümmend aastat päevast, mil tööd alustasid ringkonnakohtud, pannes sellega taas aluse Eesti kolmeastmelisele kohtusüsteemile. Selle päeva tähistamiseks annavad mitmed kohtunikud ja kohtuametnikud koolides ühiskonnaõpetuse tunde ning klassid saavad külastada kohtumaju. Näiteks Tallinna halduskohtus toimuvad gümnaasiumiõpilastele harjutuskohtu istungid ning Riigikohtu istungite saalis ühiskonnaõpetuse tund.

Lisaks kuulutatakse Riigikohtus välja üheksandat korda toimuv õigusteemaliste õpilastööde konkurss ning Tartu kohtumajas saab vaadata Eesti Rahva Muuseumi koostatud näitust kohtukullidest. Tartu kohtumajas toimub täna ka Eesti Akadeemilise Õigusteaduse Seltsi ettekandekoosolek.

Samuti pakub Õigusteenuste Büroo 1. oktoobril tasuta õigusnõustamist Tallinnas Kentmanni tänava kohtumajas (Kentmanni 13), Jõhvi kohtumajas (Kooli 2a) ja Tartu kohtumajas (Kalevi 1) ning 2. oktoobril Pärnu kohtumajas (Kuninga 22) ja Paide kohtumajas (Tallinna 18). Nõustamised toimuvad ajavahemikus kell 11–15.

Viimati uuendatud: 08.11.2018 - 01:50