Pakosta: Õigusega pahuksisse sattunud noor vajab tuge ja turvalist keskkonda
Justiitsministeerium sõlmis MTÜ Lootuse Külaga lepingu, et pakkuda turvalist elukeskkonda 18-29aastastele õigust rikkunud noortele, kes vajavad õigele rajale saamiseks tuge.
Peamiselt on teenus mõeldud vanglast vabanenud ja alternatiivkaristuse saanud noortele. Teisalt ka juhtudel, kus noor on vahistatud või vahi alt vabanenud, kohtueelses või kohtumenetluses süüdistatav või kahtlustatav või kriminaalhooldusalune ning talle on määratud käitumiskontroll.
Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta sõnul peab noore ühiskonda naasmine lähtuma tema vajadustest ja võimalustest ning olema läbimõeldud ja toetav. Püsiv elukoht on ministri hinnangul üks tähtsamaid tegureid, mis mõjutab noore toimetulekut ja käekäiku, sest sageli takistavad võlad ja töökoha puudumine iseseisvalt eluruumi üürimist.
„Riigi pakutav ajutine majutus annab noorele võimaluse turvalises keskkonnas oma elu korda seada, jätkata õpinguid ja leida töö. Järgmine samm on taastada head suhted pere ja lähedaste inimestega,“ sõnas minister Pakosta.
Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna tiimijuhi Stanislav Solodovi sõnul pakub Lootuse Küla noorele toetavaid tegevusi ja nõustamisi, mille üks osa on õppima või tööle asumiseks tegevuskava koostamine ja selle täitmise jälgimine. „Vajadusel saab noor võlanõustamist ja psühholoogilist tuge.“
Solodov selgitas, et tegemist ei ole lihtsalt kohaga, kuhu noor oma asjad paneb, vaid teenusel olemine eeldab põhjalikku tööd iseendaga.
„Eesmärk on õpetada noorele enesedistsipliini ja tavaelus toimetulemist. Teisalt kujundada harjumusi ning väärtusi igapäevase hügieeni eest hoolitsemisel, turvaliste suhete loomisel, vaimse tervisega tegelemisel ja ka sõltuvusainete tarvitamisest loobumisel,“ ütles Solodov.
Nõustamisega ajutine majutusteenus on vabatahtlik ja noorele tasuta.
Küll aga eeldab sinna tulemine noorelt motivatsiooni ja tahet oma probleemidega tegeleda ning õiguskuulekas tee valida. Kokku saab noor teenusel olla kuni 18 kuud.
Teenus on kaasrahastatud Euroopa Sotsiaalfond+ projektist „Noorte õigusrikkujate retsidiivsuse vähendamine.“
Lisainfot teenuse kohta leiab justiitsministeeriumi kodulehelt.