Skip to content
Allikas: Justiitsministeerium

Pevkur: kaasamine on nagu internet, mille arengut seisma panna ei saa

Eile linnade ja valdade päevadel esinedes keskendus justiitsminister Hanno Pevkur õigusaktide loomise protsessile ning kaasamisele seadusloomes.

Hanno Pevkuri sõnul on kaasamine piltlikult öeldes nagu internet, mille arengut seisma panna ei saa, vaid tuleb parema tulemuse saamiseks ära kasutada. „Tänapäeval ei ole võimalik tegeleda seadusloomega, kaasamata sellesse huvigruppe ning väliseid eksperte. See, et eelnõu sisu aruteluks koguneb laua taha kümneid inimesi eri valdkondadest, on saamas traditsiooniks ja see kajastub paremas seadusloome kvaliteedis,“ lausus justiitsminister.

Justiitsministeeriumi töövaldkonnast saab esile tõsta näiteks vaenu õhutamise vastase eelnõu kaasamisprotsessi, mis vältas mitu kuud ning mille jooksul sai läbi arutatud erinevate osapoolte mõtted ning hajutatud meediast pärinenud hirmud. „Positiivse näitena viimase aja olulisematest eelnõude kaasamisprotsessidest rääkides saab välja tuua kindlasti ka avaliku teenistuse seaduse, millele esitati kokku ligikaudu 1000 parandusettepanekut, mis kõik läbi analüüsiti ning suurem osa neist jõudis ka eelnõusse,“ tõi minister näite ning jätkas: “Ka korruptsioonivastase seaduse eelnõu ei sündinud kabinetivaikuses, vaid läbis koguni kolm kooskõlastusringi ja on sündinud tänu nendele aruteludele ja kaasamisprotsessile.“.

„Lõpetuseks tahan tuua välja justiitsministeeriumi kõige värskema kaasamise, mis toimub täna ning millel erinevad osapooled arutavad Eesti Televisiooni saates „Pealtnägija“ esile toodud üürisuhte probleemi võimalike arenguid, alustades küsimusest „Kas on vaja muuta?“ ning lõpetades võimaliku „Mida on vaja muuta?“ küsimusega,“ lõpetas minister kaasamisteema.