• A
  • +

Raivo Aeg: riigiõiguse sihtkapital aitab kindlustada meie riigi alustalasid

PrintPDF Jaga

31.05.2019 Täna tutvustati Eesti Teaduste Akadeemias riigiõiguse sihtkapitali lähiaja tegevusi ning ootusi riigiõiguse arengule. Sihtkapitali peamiseks eesmärgiks on edendada riigiõiguse õpetamist ning selle alast teadustööd.

Justiitsminister Raivo Aegi sõnul avaldasid möödunud aastal avaldasid mitmed tunnustatud õigusteadlased muret Eesti õigusteaduse arengu üle ning valitsuse otsus eraldada raha riigiõiguse sihtkapitali moodustamiseks on vastus nendele pöördumistele.

„Riigiõigus on üks õigusriigi vundamendiposte. See aitab meil leida vastust küsimustele, kuidas sisustada riigi suveräänsust tänapäeva maailmas, kuidas on ajas muutuv kohaliku omavalitsuse enesekorraldusõigus ja mida tegelikult tähendab kohtuniku sõltumatus. Riigiõigus annab meile teadmise inimese põhiõigustest ja vabadustest tänapäeva maailmas ning sellest, kuidas need ajas muutuvad ja arenevad,“ ütles Aeg.

„Kui paljusid teadusvaldkondi uuritakse ja arendatakse maailmas ka ilma meieta, siis riigiõigust nagu ka teisi meie rahvusteadusi ei tule ükski teine rahvas meie eest arendama. Seda saame teha ainult meie. Ja kui me selle töö unarusse jätame, siis on see sama, kui me jätaksime unarusse oma keele ja kultuuri või kaotaksime oma lipu ja vapi,“ märkis Raivo Aeg.

„Kui korraks mõelda viimaste aastate arengutele mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopas, kus tõstavad pead populistid ja äärmuslikud poliitilised jõud, peaks kõigile selge olema, kui aktuaalne ja oluline on riigiõiguse edendamine just nüüd ja praegu. Just viimaste aastate poliitiliste suundumuste taustal on meile eluliselt tähtis, et õigusriigi vundamendipostid oleksid Eestis tugevad ja vankumatult paigas. Riigiõiguse sihtkapital on siin nagu betoon või tsement, mis aitab meie riigi alustalasid kindlustada,“ toonitas Raivo Aeg.

„Riik ei valminud põhiseaduse vastuvõtmisega. Juristide ülesanne on jälgida arenguid meil ja piiri taga ning pakkuda lahendusi. Riigiõigust tundvate juristide kasvatamine eeldab tasemel õppematerjali olemasolu. Seepärast kuulutab riigiõiguse sihtkapital oma esimese tegevusena välja riigiõiguse õpikute konkursi,“ ütles sihtkapitali nõukoja esimees Uno Lõhmus.

Riigiõiguse sihtkapital toetab kõrgetasemeliste teadusartiklite avaldamist ja rahvusvahelist teaduskoostööd, õppevahendite väljaandmist, analüüside koostamist, loengute, diskussioonide, konverentside või teadustööde konkursside korraldamist.

Riigiõiguse sihtkapitali sisulist tegevust suunab nõukoda, mida juhib endine riigikohtu esimees ja endine Euroopa Kohtu kohtunik dr Uno Lõhmus. Nõukotta kuuluvad õigusteadlane ja akadeemik professor Lauri Mälksoo, endine riigikohtu esimees, Euroopa Kohtu kohtujurist dr Priit Pikamäe, riigikohtunik ja endine riigisekretär Heiki Loot, Tartu ringkonnakohtu halduskohtunik Madis Ernits, Tartu ülikooli õiguse ajaloo professor dr Marju Luts-Sootak, Euroopa kohtu kohtunik Külliki Jürimäe, endine riigikohtu esimees ja endine Euroopa inimõiguste kohtu kohtunik dr Rait Maruste, justiitsministeeriumi kantsler Tõnis Saar ja ex officio Eesti teaduste akadeemia president.

Viimati uuendatud: 01.06.2019 - 04:50