• A
  • +

Reinsalu: me mäletame kommunistliku võimu ülekohut

PrintPDF Jaga

14.06.2017. Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles täna Tallinnas Vabaduse väljakul toimunud juuniküüditamise 76. aastapäeval, et okupantide eesmärk hävitada meie inimeste elusid ei hävitanud mälestust küüditatutest.

„1941. aastal küüditas okupatsioonivõim kümme tuhat eestlast, kellest kolmandik olid lapsed. Me jääme mäletama igat eestlast, keda kommunistlik võim küüditas. Me ei unusta iialgi ülekohut, mis on meile ja teistele rahvastele tehtud,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu oma kõnes.

Küüditamisohvrite austamiseks korraldati keskpäeval Vabadussamba jalamil mälestustseremoonia. Kõnelesid justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Leo Õispuu ja naiskodukaitsja Berit Cavegn, mälestuspalvuse pidas EELK peapiiskop emeeritus, kirikute nõukogu president Andres Põder. Mälestuspärja asetasid president ning riigikogu, valitsuse, kaitseväe, kaitseliidu, Tallinna linna, diplomaatilise korpuse ja vabaühenduste esindajad. Enne pärgade asetamist helisesid Eesti kirikute nõukogu algatusel kirikukellad.

Leo Õispuu rääkis oma kõnes vajaduse jäädvustada ohvrite nimed raamatutesse ja raiuda kivisse. „Küüditamine tähendas kodu kaotust, mis oli eestlastele kui koduinimestele eriti valus,“ ütles Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Leo Õispuu.

Naiskodukaitsja Berit Cavegn ütles oma kõnes: „On ääretult oluline, et kõik räägiksid oma lugu; et langenud inimesi mäletatakse; et tulevatele põlvedele antakse edasi jutud neist koledustest, mida on läbi elatud. Inimesed peavad väärtustama ajalugu ja aja hõlma vajunud inimesi, teadma fakte ning mõistma küüditamise kuritöö tähendust. Ainult nii saavad ka tulevased põlved Eesti riiki vääriliselt hoida.“

1941. aastal küüditatud inimeste mälestuseks kaetakse Vabaduse väljak kujundliku pisarate mere installatsiooniga. Õhupallid on naturaalsest ja biolagunevast materjalist, kuid loodushoiu kaalutlustel neid lendu ei lasta.

Mälestuspäeva aitavad korraldada Inimõiguste Instituut, MTÜ Tulipisar, Eesti Mälu Instituut, Tallinna Reaalkooli õpilased ja vabatahtlikud, Eesti Noorteühenduste Liit, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Õpilasesinduste Liit, Eesti Memento Liit, Okupatsioonide Muuseum ja Justiitsministeerium.

 

Lisainfo:

Viimati uuendatud: 08.11.2018 - 01:50