• A
  • +

Riigi õigusabi peab olema abivajajatele kättesaadav

PrintPDF Jaga

Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles täna advokatuuri üldkogul peetud tervitussõnavõtus, et riigi õigusabi peab olema abivajajatele kättesaadav ning ministeerium ja advokatuur tegelevad sellel aastal aktiivselt süsteemi parendamise küsimustega.

„Olen seisukohal, et peame koos advokatuuriga tegema ühiseid pingutusi selleks, et abivajajatele oleks tagatud riigi õigusabi kättesaadavus ning esmane kohtueelne õigusnõustamine. Senine koostöö advokatuuriga on osutunud vajalikuks ning pean oluliseks selle jätkamist,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu. 

Ministri sõnul on vajalik läbi mõelda esmase kohtueelse õigusnõustamisteenuse toimivuse küsimused – mis kujul nõustamisele on riigi eraldatud raha viimastel aastatel kulutatud, kes on nõu saanud ning kas mingi osa elanikkonnast jääb erinevatel põhjustel üldse õigusabita.

„Eraldi tähelepanu pöörame vajadusele parandada kvaliteetse õigusabi kättesaamist Ida-Viru piirkonna vähekindlustatud inimestele. Analüüsime seda, kas Ida-Virus kataks õigusnõustamise vajaduse näiteks sinna loodav riigi õigusabi advokaadibüroo ning mis võiks olla sellise teenuse maksumus,“ selgitas justiitsminister. 

Ministeerium tahab riigi õigusabi korraldamise süsteemi kuluefektiivsemalt arendada. Selleks uuritakse, millised on erinevate riigi õigusabi korraldamise süsteemide tulud, kulud ja mõjud, eeldused spetsialiseerimiseks ning õigusloomelised vajadused. Võrreldud on ka Eestit ja teisi Euroopa Liidu liikmesriike.

Minister rõi välja, et advokatuuri juhatus on riigi õigusabi korraldamisel seadnud kindlad sihid valdkonna jätkuva toimimise tagamiseks ning tellinud sel teemal mitu analüüsi ning kujundanud seisukohad põhimõtteliste muudatuste sisseviimiseks.

„Advokatuur on oma ettepanekud ka ministeeriumile esitanud ning töö lahenduste leidmiseks käib aktiivselt,“ märkis Reinsalu. 

Justiitsministri tervituskõnet saab täispikkuses lugeda ministeeriumi kodulehelt.

Viimati uuendatud: 08.11.2018 - 01:50