Riigikogus läbis esimese lugemise kohtuhaldusmudeli eelnõu
Riigikogus läbis täna esimese lugemise kohtute seaduse ja sellega seotud teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on muuta esimese ja teise astme kohtute halduskorraldus selgemaks, tõhusamaks ja sõltumatumaks.
Valitsuse algatatud reform annab suure osa seni Justiits- ja Digiministeeriumi käes olnud haldusülesannetest üle kohtutele endile ning loob sõltumatu ja tervikliku kohtuhaldusmudeli.
Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta sõnul on tegu ajaloolise sammuga Eesti kohtute sõltumatuse tugevdamisel. „Selle eelnõuga muudame meie kohtusüsteemi tervikuna põhiseaduslikuks institutsiooniks, nii nagu see on põhiseaduses. Tegemist on ühe osaga laiemast kohtureformist, mille eesmärk on kohtumenetluste kiirendamine, kohtute töökoormuse ühtlustamine ja kohtunikuameti kaasajastamine,“ ütles minister.
Senine killustatud kohtuhaldus, kus vastutust jagavad mitmed osapooled, asendatakse selge juhtimisstruktuuriga. Esimese ja teise astme kohtute haldamise ja arendamise eest hakkab edaspidi vastutama uus kohtute haldus- ja arendusnõukogu, mis kujundab ka kohtute arengusuunda. Igapäevase tugitegevuse, näiteks tõlkimine, finants- ja varahaldus, korraldamiseks luuakse Kohtuhaldusteenistus.
Muudatustega saavad ka esimese ja teiste astme kohtud õiguse koostada ja kaitsta oma eelarvet Riigikogus, sarnaselt Riigikohtule.
Reform jõustub etapiviisiliselt aastatel 2025 ja 2026.
Kohtute arengukava aastateks 2024–2030 on avaldatud kohtute veebilehel: Eesti Kohtud