• A
  • +

Vabadussõja võidusamba juures mälestati kommunismi ja natsismi ohvreid

PrintPDF Jaga

23.08.2017. Täna meenutati Tallinnas Vabadussõja võidusamba juures 78 aasta möödumist Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest.

Kell 12 alanud tseremoonial astusid sõnavõttudega üles justiitsminister Urmas Reinsalu, tema Läti kolleeg Dzintars Rasnačs, Leedu kolleeg Milda Vainiutė ning represseeritute esindaja Leo Õispuu. Mälestuspalvuse pidas peapiiskop Urmas Viilma. Esines ETV tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatusel ning võidusamba jalamile asetati kommunismi ja natsismi ohvrite mälestamiseks pärjad. Mälestustseremooniat juhtisid kodutütar Anette Rulli ja noorkotkas Sander Kukk.

Justiitsminister Urmas Reinsalu meenutas, et 2009. aastal otsustas Euroopa Parlament tunnistada 23. augusti üleeuroopaliseks totalitaarsete ja autoritaarsete režiimide mälestuspäevaks. „Täna mälestame üle Euroopa miljoneid inimesi, kes langesid inimvaenulike kommunistliku ja natsionaalsotsialistliku ideoloogiate sünnitatud režiimide ohvriks. Me seisame õiguse eest. See tähendab ka kohustust mäletada,“ ütles Urmas Reinsalu.

Eesti Memento Liidu esimees Leo Õispuu rõhutas oma sõnavõtus: „Toimunud kuritegusid ei saa andestada. Vaatan uue õppeaasta eel lapsi rõõmuga, kuid ka hirmuga. Kas tõesti on võimalik, et praeguses ärevas maailmas lahvatavad samad protsessid, mille pidi üle elama minu põlvkond? Sõjad ja kuritegelikud aktsioonid ei tohi enam kunagi korduda! Ka meie noored peavad iseseisvust ja demokraatiat kaitsma ning kui vaja, siis selle eest võitlema.”

Võidusamba jalamile asetasid mälestuspärja riigikogu, valitsus, kaitsevägi ja kaitseliit, diplomaatiline korpus, Euroopa rahvaste ja Euroopa Liidu esindajad, Tallinna linn ja Eesti Memento Liit.

Euroopa parlamendi ettepanekul tähistab Euroopa 23. augustil Molotovi-Ribbentropi pakti aastapäeva, mis on kuulutatud totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäevaks. Üleeuroopalist mälestamist korraldavad Euroopa riigid järgemööda. Sel aastal toimub üleeuroopaline mälestuspäev teist korda Tallinnas.

23. augustil 1939. aastal sõlmisid Natsi-Saksamaa ja kommunistlik Nõukogude Liit Molotovi-Ribbentropi pakti, mis pani aluse iseseisvate riikide annekteerimisele ja okupeerimisele ning ohtratele kommunismi ja natsismi kuritegudele. Tänavu möödub pakti sõlmimisest 78 aastat.

Viimati uuendatud: 08.11.2018 - 01:50